Drukarka igłowa i jej charakterystyka

Ciężko jest sobie wyobrazić jakiekolwiek biuro bez drukarki. Jest to bowiem ich stały element, bez którego niemożliwa jest wręcz codzienna praca. Przygotowywanie najróżniejszych dokumentów, raportów, czy zestawień to chleb codzienny w przypadku eksploatacji tego urządzenia. Do tego wraz ze spadkiem cen trafiły one pod strzechy, gdzie też mają szereg zastosowań. Chociaż postęp technologiczny sprawił, że mamy na rynku szereg różnych typów drukarek to niezwykle dużym zainteresowaniem cieszy się wciąż drukarka igłowa schemat. Dlatego też warto mu się nieco przyjrzeć.

Krótka charakterystyka i schemat pracy

Drukarki igłowe mają swój początek jeszcze w latach 70 ubiegłego stulecia, ale od tego czasu w od tamtego czasu ich zasada działania niewiele się zmieniła. W zasadzie pracę tego typu drukarki można przyrównać do działania typowej maszyny do pisania. Stąd też wciśnięcie klawisza z daną literą powoduje uruchomienie elementu uderzającego, którym w drukarce są igły i w ten sposób nanoszony na jest farba przy użyciu taśmy barwiącej, nanosi na papier.

Wiele możliwości zależnie od potrzeb

W sprzedaży dostępnych jest szereg drukarek igłowych, które są wyposażone w taśmy jednobarwne lub mające kilka podstawowych kolorów taśmy modułowe. W zależności od modelu mamy 9, 24, lub nawet 48 igieł, co ma wpływ na szybkość i jakość wydruku. To, po jakie rozwiązanie sięgniemy, powinno wynikać nie tylko z funduszy, ale też samego zapotrzebowania na wydruk i jego jakość.

Zalety i wady drukarek igłowych

Największą zaletę tego rodzaju drukarek jest z całą pewnością niska cena i mały koszt użytkowania.
Do tego stosować w jej przypadku możemy różnego rodzaju papier. Niestety rozwiązanie to ma też i swoje minusy. Do największych zaliczyć należy dość duży poziom hałasu w czasie pracy. Do tego drukarka igłowa ma stosunkowo niewielką prędkość drukowania i nie za dobrą jakość druku. Oczywiście powyższe wady i zalety mogą nieco odbiegać od powyższej charakterystyki w zależności od modelu, dlatego też warto sprawdzić uprzednio ich schemat.