Gdzie wymienić korzystnie brytyjską walutę

Wymiana waluty to jedna z podstawowych czynności, których dokonujemy gdy wyjeżdżamy za granicę, w celach turystycznych lub zarobkowych. Wymianę umożliwiają nam liczne kantory. W każdym z nich bez problemu możemy wymienić najpopularniejsze waluty takie jak dolar amerykański, euro, frank szwajcarski czy funt brytyjski. Kantory ulokowane są w centrach największych miast, w galeriach handlowych, na dworcach i na lotniskach. Nie wszędzie jednak uzyskamy korzystny przelicznik ponadto kupowanie waluty w niektórych kantorach może być zwyczajnie drogie i się nam nie opłacać. Dlatego też warto wiedzieć, gdzie możemy dokonać wymiany w najkorzystniejszy sposób.

Podstawowe pojęcia

Abyśmy mogli sprawnie wymienić walutę, zapoznajmy się z podstawowymi pojęciami dotyczącymi funkcjonowania kantorów. To bardzo przydatna wiedza, która może przydać nam się w każdej chwili. Kurs kupna to stawka, za jaką kantor kupi od nas walutę. Z kolei kurs sprzedaży to stawka, za którą kantor jest gotowy sprzedać nam walutę. Spread walutowy to różnica pomiędzy ceną kupna a ceną sprzedaży. Im spread wyższy, tym mniej pieniędzy zyskujemy. Średni kurs wymiany natomiast to uśredniona i najbardziej uczciwa stawka, którą powinniśmy dostać wymieniając walutę. Nie zawsze i nie wszędzie jednak dostaniemy właśnie tyle. Możemy skorzystać z oferty kantoru stacjonarnego lub kantoru internetowego, wirtualnego.

Najlepszy kurs

Chcąc wymienić walutę, zawsze powinniśmy najpierw porównać kursy z tabeli walut i porównać je ze średnim kursem wymiany. Dzięki temu mamy możliwość znalezienia najlepszych możliwych warunków do wymiany waluty. W Internecie znajdziemy kursy walut w poszczególnych kantorach co pozwoli nam uzyskać wszechstronną informację na temat korzystnego kursu walut. Należy również pamiętać o tym, żeby nie wymieniać waluty w bankach i kantorach znajdujących się na lotniskach ponieważ kursy są tam bardzo niekorzystne. W przypadku wymiany większej ilości waluty możemy pytać o kursy hurtowe lub negocjować stawki.
Aktualny kurs funta Szczecin wynosi 4,93 zł jednak pamiętajmy, że nie w każdym kantorze uzyskamy właśnie takie stawki.