Dlaczego każdy pracownik musi mieć nieograniczony dostęp do wody pitnej?

Brak odpowiedniego nawodnienia wpływa negatywnie nie tylko na nasze samopoczucie, ale także koncentrację i wydajność w miejscu pracy. Z tego powodu, pracodawcy powinni dbać o to, aby wszyscy ich pracownicy mieli stały i nieograniczony dostęp do wody pitnej, nie tylko wtedy kiedy jest to prawny obowiązek firmy, ale również w sytuacjach kiedy kwestia ta nie jest regulowana przepisami. Dlaczego każdy pracownik musi mieć nieograniczony dostęp do wody pitnej? Podpowiadamy.

Kiedy zgodnie z prawem pracodawca musi zapewnić dostęp do wody pitnej pracownikom?

Zgodnie z prawem pracodawca ma obowiązek zapewnić zatrudnionym osobom dostęp do wody pitnej, jeżeli te pracują w szczególnie uciążliwych warunkach. Uciążliwość ta może więc występować nie tylko latem, kiedy panują wysokie temperatury, ale również zimą, kiedy temperatury są bardzo niskie. Wówczas pracodawca powinien zapewnić gorące napoje swoim podwładnym.

Niektóre zawody wiążą się z pracą w warunkach uciążliwych i w takim przypadku pracodawca zawsze ma obowiązek zapewnić pracownikom napoje. W pozostałych sytuacjach najczęściej obowiązek taki spoczywa na nim latem, gdy temperatury na zewnątrz przekraczają 25 stopni – wówczas jest zobligowany, by do siedziby trafiła woda do firmy i by mogli z niej korzystać pracownicy fizyczni. Biurowym z kolei musi zapewnić napoje wtedy kiedy w pomieszczeniach temperatura przekracza 28 stopni Celsjusza.

Dlaczego warto zapewnić pracownikom nieograniczony dostęp do wody?

Nieograniczony dostęp do wody pitnej powinni mieć nie tylko pracownicy fizyczni zatrudnieni w uciążliwych warunkach, ale również pracownicy biurowi. Pracodawca powinien zdawać sobie sprawę z tego, jak brak odpowiedniego nawodnienia wpływa na efektywność jego podwładnych. Dlatego dbając o ich zdrowie, a także wydajność, powinien zainwestować w dystrybutor do wody pitnej, dzięki któremu o każdej porze roku, każdy pracownik, będzie mógł napić się czystej wody. Takie działanie wpływa pozytywnie na wizerunek pracodawcy, który zyskuje w oczach pracowników, klientów czy kontrahentów. Nieograniczony dostęp do wody pitnej to obecnie już standard w wielu firmach. Dlatego przedsiębiorstwa, które nie gwarantują pracownikom możliwości nawodnienia się w trakcie pracy, postrzegane są jako te, które nie dbają o swoich pracowników.

Jak nieograniczony dostęp do wody wpływa na efektywność pracowników?

Pracodawcy powinni zapewniać swoim pracownikom nieograniczony dostęp do wody również po to, aby poprawić ich efektywność. Jak wiadomo, woda reguluje wiele mechanizmów w ludzkim organizmie, wpływając nie tylko na samopoczucie, ale także funkcjonowanie poszczególnych organów. Dobre nawodnienie wpływa pozytywnie na pracę mózgu, poprawiając koncentrację, a tym samym efektywność i sprawność pracownika. Dostęp do wody może mieć więc duży wpływ na wydajność zespołu i wyniki pracy poszczególnych podwładnych.